Nastał czas zarazy. Może to utrudniać starzejącym się lub chorym bliskim umawianie się na wizyty lekarskie, robienie zakupów, odwiedzanie rodziny lub uczestniczenie w wydarzeniach towarzyskich. A to zwiększa ich izolację, negatywnie wpływając na ich zdrowie i samopoczucie. Transport i przewozy chorych mogą stać się jednym z największych obowiązków opiekunów rodzinnych. Około 40 procent opiekunów spędza co najmniej pięć godzin w tygodniu na zapewnianiu lub organizowaniu transportu, według badania przeprowadzonego w 2018 roku przez GUS, program zarządzany, który promuje dostępny tranzyt. Zapewnienie transportu i przewozów chorych nie zawsze jest łatwe lub wygodne.
Niektórzy opiekunowie rodzinni nie mogą po prostu odejść z pracy za każdym razem, gdy ktoś potrzebuje podwiezienia do lekarza, a tym bardziej nawet do sklepu spożywczego. Znalezienie alternatyw na czasy, w których nie możesz zabrać ukochanej osoby tam, gdzie musi się udać, prawdopodobnie będzie wymagało pewnych badań. Dostępnych jest jednak wiele opcji, które mogą zmniejszyć obciążenie opiekunów i pomóc osobom starszym i niepełnosprawnym w utrzymywaniu wizyt i utrzymywaniu kontaktu społecznego.
Kiedy nie możesz zapewnić przejazdu? Dostępne przewozy chorych różnią się znacznie w zależności od lokalizacji, podobnie jak możliwości skorzystania z usług specjalistycznych lub z rabatem. Obszary metropolitalne są zwykle bogate w transport, z publicznymi liniami autobusowymi, kolejowymi lub trolejbusowymi i różnymi opcjami handlowymi. W małych miastach i na obszarach wiejskich może być konieczne skorzystanie z wcześniej zarezerwowanych usług „reagowania na zapotrzebowanie” lub organizacji wolontariuszy. We wspólnej publikacji na temat opcji transportu wymienia się kilka programów i usług, które w różnym stopniu mają na celu pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym w poruszaniu się. Pamiętaj, że nie wszystkie z tych opcji są dostępne wszędzie, ale prawdopodobnie w Twoim obszarze będą przynajmniej niektóre, takie jak choćby przewozy chorych.